Kamil Stoch, Dawid Kubacki i Piotr Żyła przez lata przyzwyczaili nas do dobrych wyników. W aktualnie trwającym sezonie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata próżno szukać ich w czołówce. Wszyscy trzej zajmują miejsca w trzeciej dziesiątce. Najwyżej z Polaków, bo na 22. pozycji plasuje się Aleksander Zniszczoł.

Reklama

Małysz myśli o następcach Stocha, Żyły i Kubackiego

Stoch, Kubacki i Żyła mają już swoje lata. Młodsi nie będą. Kibice śmieją się, że nasi najbardziej utytułowani skoczkowie są już w wieku Rolling Stonesów i trudno od nich wymagać, by cały czas utrzymywali się w wysokiej formie.

Reklama

Z myślą o ich następcach Polski Związek Narciarski nawiązał współpracę z Politechniką Krakowską. Bez naukowego wsparcia w dzisiejszym sporcie nie da się rywalizować na najwyższym poziomie.

W sportach zimowych obserwujemy technologiczny wyścig zbrojeń od wielu lat. W przypadku potęg – takich jak Niemcy czy Austria - na sukcesy pracują nie tylko sztaby trenerskie i zawodnicy, ale wręcz całe instytuty badawcze naukowców, wspierane z budżetów państw - podkreśla Małysz, który we wtorek w imieniu PZN podpisał z rektorem Politechniki Krakowskiej prof. Tomaszem Kapeckim list intencyjny w sprawie współpracy naukowo-technicznej.

Wspólne badania i testy

Naukowcy z krakowskiej uczelni swoją wiedzą wesprą nie tylko skoczków narciarskich, ale też narciarzy i snowboardzistów.

Dziekan dr hab. inż Lucyna Domagała (5L), prorektor dr hab. inż. Tomasz Kapecki (6P), prezes Polskiego Związku Narciarskiego Adam Małysz (6L), kierownik centrum innowacji PZN Adam Chrapusta (4P), dr inż. Łukasz Flaga (5P) i prof. Andrzej Flaga (C) podczas briefingu prasowego w Krakowie / PAP / Łukasz Gągulski

Zakres współpracy Politechniki z PZN będzie szeroki. W przypadku skoków narciarskich badania obejmą m.in. kolejne fazy skoku narciarskiego - od startu, przez odbicie z progu skoczni, lot z obciążeniami, lądowanie. Planowane jest m.in.: poddawanie sportowców obciążeniom wynikającym z napływającego powietrza w różnym zakresie prędkości; analizowanie warunków opływu powietrza wokół sylwetek narciarzy i skoczków; przeprowadzenie pomiarów kluczowych parametrów związanych z odbiciem; rejestrację sylwetki w zmieniających się warunkach; testowanie i dobór geometrii odzieży oraz elementów sprzętu m.in. nart, butów, kombinezonów, kasków, gogli, także analizy smarów stosowanych w różnych warunkach pogodowych.