Polka jest rozstawiona z numerem szóstym, a jej ćwierćfinałowa rywalka na kortach klubu Key Biscane występuje z "trójką" Na przedmieściach Miami Amerykanka triumfowała trzykrotnie, jednak dość dawno, bowiem w latach 1998-99 i w 2001 roku. Później dochodziła tu najdalej do półfinału - trzykrotnie we siedmiu startach. Dziś Radwańska z Venus Williams spotkają się po raz szósty, a Polce udało się wygrać dotąd tylko raz - w pierwszym spotkaniu w Luksemburgu w 2006 roku.

Dwa z pozostałych czterech meczów tych tenisistek odbyły się na twardej nawierzchni, a po jednym na korcie ziemnym i trawie. W nich krakowianka zdołała urwać rywalce tylko jednego seta, właśnie w Miami przed rokiem w 1/8 finału, kiedy Williams wygrała 4:6, 6:1, 6:4.

W tym roku w Miami Radwańska, podobnie jak inne rozstawione tenisistki, miała w pierwszej rundzie "wolny los", a w trzech kolejnych nie straciła seta. W poniedziałek awansowała do ćwierćfinału pokonując Jarosławę Szwedową z Kazachstanu 6:1, 6:4.

Na koniec dnia Polka miała jeszcze wyjść na kort, żeby wystąpić w drugiej rundzie debla razem z Rosjanką Marią Kirilenko przeciwko Argentynce Giseli Dulko i Włoszce Flavii Pennetcie. Jednak w wyniku opóźnień spowodowanych przez kilkugodzinne opady deszczu pojedynek przełożono na wtorek. Natomiast Williams w czwartej rundzie nie bez trudu uporała się ze Słowaczką Danielą Hantuchovą (nr 19.) 1:6, 7:5, 6:4 i w ten sposób stracił pierwszego seta w imprezie.

Awans do ćwierćfinału oznacza premię w wysokości 64,7 tys. dolarów i 250 punktów do rankingu WTA Tour, a kolejne zwycięstwo to odpowiednio 150 tys. dol. i 450 pkt.

Trudno porównywać dorobek obydwu tenisistek, ponieważ 21-letnia Radwańska jest na początku kariery, choć na dobre zadomowiła się wśród najlepszych dziesięciu tenisistek świata i wygrała dotąd cztery imprezy WTA, jednak mniejszej rangi: w Sztokholmie (2007) oraz w Pattai, Stambule i Eastbourne (2008). W minionym roku była także w finale w Pekinie, a tuż przed przyjazdem do Miami dotarła do półfinału innej imprezy WTA Premier w Indian Wells. Na korcie zrobiła dotychczas 3,7 miliona dolarów.

Te osiągnięcia bledną wobec sukcesów osiem lat starszej Williams, która siedem z 43 triumfów w karierze odniosła w Wielkim Szlemie, wygrywając pięciokrotnie Wimbledon i dwa razy US Open. Do tego należy jeszcze dodać 17 sukcesów deblowych, z czego 11 wielkoszlemowych - wszystkie z siostrą Sereną, a także 25,8 mln dolarów "podniesionych" z kortu.

Mecz Radwańska - Williams rozpocznie się nie wcześniej, niż o godzinie 19.00 polskiego czasu na głównym stadionie w Key Biscane. Po regulaminowej przerwie na odpoczynek Polka zagra w deblu.