Argentyńczycy zrewanżowali się Nigeryjczykom za porażkę 2:3 w meczu o złotym medal na olimpiadzie w Atlancie (1996 rok). Zwycięstwo południowoamerykańskiej ekipy z trybun oglądał m.in. słynny Diego Armando Maradona.

Sobotni finał, którego początek wyznaczono na godzinę 12.00 czasu miejscego, rozgrywany był na stadionie olimpijskim w Pekinie (wcześniejsze spotkania nie odbywały się na tym obiekcie) w bardzo trudnych warunkach atmosferycznych, w temperaturze dochodzącej do 40 stopni Celsjusza.

Upał bardzo mocno doskwierał zawodnikom, dlatego węgierski sędzia Viktor Kassai dwukrotnie zdecydował się na przerwanie gry - w 30. i 70. minucie. Zezwolił aby piłkarze przez dwie minuty uzupełnili płyny, ochłodzili się i skorzystali z pomocy opieki medycznej.

Zwycięskiego gola zdobył Di Maria po świetnym podaniu Lionela Messiego. Di Maria przebiegł z piłką kilkadziesiąt metrów i w sytuacji sam na sam przelobował nigeryjskiego bramkarza Ambruse Vanzekina.

W końcówce przewagę uzyskał zespół z Afryki, ale nie był w stanie doprowadzić do dogrywki. Najlepszej okazji na wyrównanie nie wykorzystał Victor Obinna.

Brązowy medal zdobyli Brazylijczycy, którzy dzień wcześniej wygrali z Belgią 3:0.

Argentyna - Nigeria 1:0 (0:0)

Bramka: Angel Di Maria (58)
Żółte kartki: Di Maria, Monzon, Riquelme (Argentyna), Obinna, Apam (Nigeria)
Sędziował: Viktor Kassai (Węgry)
Widzów: 89 102

Argentyna: Romero - Zabaleta, Pareja, Garay, Monzon - Gago, Mascherano - Messi (90+2 Lavezzi), Riquelme, Di Maria (88. Banega) - Aguero (79. Sosa)

Nigeria: Vanzekin - Adefemi, Apam, Adeleye, Okonkwo - Kaita, Ajilore - Okoronkwo (64. Anichebe), Isaac (70. Ekpo), Obinna - Odemwingie