Zespół, który jest pierwszym tego rodzaju reprezentacją w historii ruchu olimpijskiego, wystąpi na igrzyskach pod flagą olimpijską. Szefową misji została była olimpijka i trzykrotna mistrzyni świata w półmaratonie - Kenijka Tegla Loroupe.

Reklama

Ci ludzie nie mają domu, zespołu, flagi ani hymnu - powiedział przewodniczący MKOl Thomas Bach. Ich domem będzie więc wioska olimpijska dzielona z najlepszymi sportowcami na świecie. Na stadion wejdą przy dźwiękach olimpijskiego hymnu, a nad nimi powiewać będzie olimpijska flaga - dodał Bach, równocześnie podkreślając znacznie utworzenia takiej drużyny.

To przesłanie nadziei dla wszystkich uchodźców na świecie - zaznaczył przewodniczący, który wierzy, że występ zespołu na igrzyskach uświadomi środowisku międzynarodowymi wartość każdego człowieka.

Ci najlepsi sportowcy-uchodźcy pokażą światu, że pomimo niewyobrażalnych tragedii, z którymi musieli się zmierzyć, potrafią wzbogacić nasze społeczeństwa swoim talentem, umiejętnościami i siłą ludzkiego ducha - zakończył szef MKOl.

Reklama

O utworzeniu przygotowanego od ponad roku zespołu złożonego z uchodźców MKOl zadecydował w marcu. Początkowo w gronie potencjalnych olimpijczyków było 43 sportowców wybranych przez komitety olimpijskie krajów ich zamieszkania, oraz w razie możliwości również pochodzenia. Selekcja odbywała się przy współpracy z Organizacją Narodów Zjednoczonych, a o wyborze poza kryteriami sportowymi decydowały również kwestie związane z sytuacją życiową i przeszłością zawodników. Wszystkie wybrane osoby otrzymały od MKOl wsparcie finansowe w celu dalszych treningów.

Kwalifikację olimpijską wywalczyło ostatecznie 10 sportowców. Wśród nich najliczniejsza jest pięcioosobowa grupa biegaczy pochodzących z Południowego Sudanu. Zawodnicy uciekli z ogarniętej wojną domową ojczyzny do sąsiedniej Kenii. Ich talent został tam dostrzeżony przez Loroupe, która zarządza fundacją pomagającą znajdującym się w trudniej sytuacji dzieciom i młodzieży. Jednym z jej przedsięwzięć jest prowadzenie ośrodka szkolenia biegaczy. To właśnie tam, pod okiem mistrzyni półmaratonu swoje pierwsze treningi rozpoczęła grupa przyszłych olimpijczyków.

Reklama

Obok zawodników z Południowego Sudanu na igrzyskach wystąpi też m.in dwoje pływaków urodzonych w Syrii. Oboje po ucieczce ze swojego kraju znaleźli schronienie w Europie, gdzie w Belgii i Niemczech przygotowują się do olimpijskiego debiutu.

Ponadto w skład drużyny wchodzić też będzie dwoje mieszkających w Brazylii kongijskich judoków oraz żyjący w Luksemburgu etiopski maratończyk. W misji olimpijskiej obok Loroupe będzie jeszcze 11 trenerów i osób personelu.

Igrzyska w Rio de Janeiro rozpoczną się 5 i potrwają do 21 sierpnia.