Przekazane 240 mln zł to jednocześnie o 135 mln zł więcej niż dekadę temu, kiedy kluby Ekstraklasy dzieliły się kwotą 105,2 mln zł w sezonie 2011/12. Tak istotne zwiększenie środków to efekt wzrostu kontraktów mediowych i marketingowych realizowanych przez ligową spółkę.

Reklama

To kolejny sezon, w którym zwiększyliśmy pulę wypłat dla klubów. Jej trzon stanowią kontrakty z głównymi nadawcami telewizyjnymi i partnerami marketingowymi, ale w trakcie sezonu pracujemy też nad tym, żeby do tych środków móc dodać coś więcej, na przykład poprzez dodatkowe umowy na prawa międzynarodowe czy umowy marketingowe - powiedział prezes zarządu Ekstraklasy SA Marcin Animucki, cytowany w komunikacie spółki.

Jednocześnie, bardzo ostrożnie wydajemy pieniądze. Dzięki temu udaje się nam wypracować dodatkową pulę dla klubów. Ma to duże znaczenie zwłaszcza w sytuacji, gdy liga liczy 18, a nie jak jeszcze niedawno 16 klubów i środki są dzielone na więcej podmiotów. Ten czynnik miał istotny wpływ na tegoroczne kwoty przypadające klubom, choć warto zauważyć, że mistrz i kluby z podium otrzymały za ten sezon kwoty bardzo zbliżone do tych sprzed roku - dodał Animucki.

W sezonie 2021/22 każdy z klubów piłkarskiej ekstraklasy otrzymał kwotę stałą w wysokości 5,8 mln złotych. Na łączną kwotę wypłaty składały się ponadto następujące czynniki: wynik sportowy, ranking historyczny oraz pieniądze na Pro Junior System.

Reklama

Najwięcej od Ekstraklasy SA otrzymały: Lech Poznań - 28,6 mln, Raków Częstochowa - 22,6, Pogoń Szczecin - 21,5, Lechia Gdańsk - 17,7, Legia Warszawa - 15,2, Piast Gliwice - 14,2 oraz Jagiellonia Białystok - 12,3 mln zł. Najmniejsze kwoty uzyskały: Bruk-Bet Termalica Nieciecza - 8,5 mln, Stal Mielec - 8,0 oraz Górnik Łęczna - 7,4 mln zł.