Przed niedzielnym starciem z Lechem, Legia wygrała każdy z trzech listopadowych meczów, zachowując czyste konto. W ekstraklasie pokonała 1:0 Radomiaka Radom, w Pucharze Polski 3:0 GKS Tychy, a w Lidze Konferencji 2:0 Zrinjskiego Mostar. Dzięki czwartkowemu zwycięstwu legioniści są bliscy awansu do fazy pucharowej europejskich rozgrywek pierwszy raz od sezonu 2016/17. Drużyna trenera Kosty Runjaica wychodzi z październikowego kryzysu, podczas którego przegrała pięć z sześciu meczów.

Reklama

Mazurek Dąbrowskiego przed pierwszym gwizdkiem sędziego

"Kolejorz" w ekstraklasie wygrał tylko jeden z ostatnich dziewięciu meczów na stadionie przy ulicy Łazienkowskiej. Jednak poznaniacy do stolicy przyjechali w dobrej formie, gdyż ponieśli tylko jedną porażkę w 11 meczach we wszystkich rozgrywkach.

Reklama

Wygrana na terenie przeciwnika byłaby czymś wyjątkowym – podkreślał na przedmeczowej konferencji trener Lecha John van den Brom.

Reklama

Przed polskim klasykiem z okazji Święta Niepodległości odśpiewano Mazurka Dąbrowskiego, a na murawie pojawiła się orkiestra wojskowa. Jeszcze wcześniej na stadionie zorganizowano pokaz świateł, a z głośników puszczono patriotyczną pieśń "My, pierwsza brygada".

Na trybunach zasiadło ponad 29 tysięcy kibiców, w tym sporo sympatyków Lecha, którzy wypełnili sektor gości.

Nieuznany gol Muciego

Paweł Wszołek w 16. min strzałem z dystansu zmusił do interwencji Bartosza Mrozka. Bramkarz Lecha odbił piłkę przed siebie, a obrońcy Lecha ratowali się wybiciem jej na rzut rożny. Po dośrodkowaniu z narożnika Patryk Kun strzelił z bliska, lecz Mrozek ponownie uchronił swój zespół przed stratą bramki.

Kun w 25. min dograł do Tomasa Pekharta, jednak czeski napastnik nie główkował czysto. Później Rafał Augustyniak strzelił zza pola karnego, lecz jego próba była bardzo nieudana. Następnie Ernest Muci wykonał centrostrzał, po którym piłka przeleciała tuz obok słupka.

Pod koniec pierwszej połowy Albańczyk strzelił gola i stadion eksplodował z radości, jednak entuzjazm okazał się przedwczesny, gdyż wcześniej był spalony.

Po przerwie słoweński obrońca Lecha Miha Blazic wywalczył sobie miejsce w polu karnym i strzelił głową. Piłka skierowana w sam środek bramki została przechwycona przez Kacpra Tobiasza. Wszołek w 71. min dośrodkował w pole karne. Jego podanie głową przedłużył Muci, ale piłka wylądowała w rękach bramkarza Mrozka, który uprzedził Pekharta.

Zero goli, pięć żółtych kartek

Mecz nie obfitował w dużą liczbę sytuacji bramkowych. Piłkarze dopuszczali się za to wielu fauli i gra była często przerywana, choć sędzia pokazał tylko pięć żółtych kartek.

Do tej pory w domowych meczach Legii w ekstraklasie padały średnio trzy gole (21 w siedmiu spotkaniach). Starcie z Lechem zaniżyło tą statystykę.

Po 15. kolejce Lech zajmuje trzecie miejsce w ekstraklasie z dorobkiem 29 pkt. Legia zgromadziła 24 pkt i jest szósta, choć rozegrała jedno spotkanie mniej. Prowadzi Śląsk Wrocław - 33, przed Jagiellonią Białystok - 30.

Legia Warszawa - Lech Poznań 0:0
Żółta kartka - Legia: Tomas Pekhart, Steve Kapuadi, Blaz Kramer. Lech: Radosław Murawski, Mikael Ishak
Sędzia: Piotr Lasyk (Bytom)
Widzów: 29028
Legia Warszawa: Kacper Tobiasz - Artur Jędrzejczyk, Rafał Augustyniak, Steve Kapuadi - Paweł Wszołek, Bartosz Slisz, Juergen Elitim, Patryk Kun (77. Gil Dias) - Josue (89. Blaz Kramer), Tomas Pekhart (77. Marc Gual), Ernest Muci (89. Maciej Rosołek)
Lech Poznań: Bartosz Mrozek - Joel Pereira, Miha Blazic, Antonio Milic, Barry Douglas - Filip Marchwiński (90+2. Artur Sobiech), Radosław Murawski, Jesper Karlstroem, Adriel Ba Loua (80. Filip Wilak), Kristoffer Velde (87. Filip Szymczak) - Mikael Ishak