Pankov, obok Josue, był jednym z dwóch zawodników zatrzymanych przez policję po meczu. Piłkarzom nakazano opuścić klubowy autobus. Następnie zostali przewiezieni na komisariat. Obaj nie wrócili do Warszawy razem z drużyną, gdyż spędzili kilkanaście godzin w areszcie. Nie podjęto jeszcze decyzji, czy Portugalczyk również będzie musiał zjawić się w Holandii ponownie.

Reklama

Śledztwo jest nadal w toku – przekazał rzecznik prokuratury, cytowany przez portal rtlnieuws.nl.

Josue i Pankov rzekomo zaatakowali ochroniarza

Piłkarzy Legii podejrzewa się o spowodowanie obrażeń ciała osób klubowego personelu w stopniu wymagającym opieki medycznej. Zawodnikom zakazano opuszczać stadion po meczu, uzasadniając to względami bezpieczeństwa i zagrożeniem ze strony opuszczających trybuny kibiców Legii. Część piłkarzy i członków sztabu polskiego klubu była już w autokarze, więc drużyna została rozdzielona. Zdecydowana postawa holenderskiej ochrony i policji doprowadziły do eskalacji napięcia, m.in. poturbowany przez policję został prezes Legii Dariusz Mioduski, który ocenił później, że funkcjonariusze przekroczyli uprawnienia, a całą sprawę ocenił za "absolutny skandal".

Mioduski chciał pojechać na komisariat razem z aresztowanymi piłkarzami, ale mu nie pozwolono. Po długim oczekiwaniu autokar Legii z pozostałymi zawodnikami został wypuszczony i mógł opuścić stadion. Zatrzymani zawodnicy po przesłuchaniu wrócili do Polski kilkanaście godzin później niż cała ekipa.

Według holenderskiego dziennika "De Telegraaf", Josue i Pankov rzekomo zaatakowali ochroniarza klubu AZ Alkmaar przy wyjściu ze stadionu do autobusu zawodników. Ochroniarz miał trafić do szpitala ze złamaną ręką i wstrząśnieniem mózgu.

Skandalem zajęli się politycy

Przed meczem z Legią niespokojnie było także wokół stadionu AZ. Funkcjonariusze policji starli się z polskimi kibicami, którzy chcieli wedrzeć się do bramy wejściowej stadionu.

UEFA wszczęła postępowanie śledztwo w związku z wydarzeniami w Alkmaar, ale jest efekt jeszcze nie jest znany.

Międzynarodowym skandalem zajęli się politycy. Premier RP Mateusz Morawiecki złożył skargę do ustępującego premiera Holandii Marka Rutte, kroki w tej sprawie podjęło też polskie MSZ i Ministerstwo Sprawiedliwości oraz resort sportu i turystyki.