Klub zrobił pierwszy formalny krok w związku z ewentualnym wystąpieniem o pozwolenie na budowę, przedstawiając radzie miejskiej San Donato Milanese swój projekt zagospodarowania przestrzennego dzielnicy San Francesco – głosi komunikat prasowy AC Milan.

Reklama

San Donato Milanese znajduje się na południowy wschód od Mediolanu, dokładnie 15 kilometrów od San Siro. Ten projekt rozwoju obszarów miejskich obejmuje „stworzenie jednego węzła komunikacyjnego dla pociągów, metra i autostrad, który umożliwiłby rewitalizację opuszczonego obszaru miejskiego” – dodał klub z Lombardii.

Władze AC Milan nie podały daty ewentualnej przeprowadzki na nowy obiekt, ani nawet ewentualnej daty rozpoczęcia prac, ale podkreśliły, że trybuny będą mogły pomieścić około 70 000 widzów.

Opracowanie planów stadionu, który będzie „innowacyjny, zrównoważony i wielofunkcyjny” powierzono amerykańskiej firmie architektonicznej Manica. To firma, która w szczególności zaprojektowała stadion Allegiant w Las Vegas, na którym gra miejscowa drużyna futbolu amerykańskiego Raiders, Chase Center w San Francisco, kompleks drużyny NBA Golden State Warriors, a nawet renowację Camp Nou, kolebki FC Barcelony.

Włoskie media podają, że budowa rozpocznie się w październiku 2025 roku, a stadion zostanie otwarty trzy lata później.

AC Milan i Inter początkowo chciały zbudować nowy, wspólny stadion niedaleko San Siro. Jednak ten projekt został porzucony, w szczególności dlatego, że komisja ds. dziedzictwa kulturowego, na zlecenie gminy Mediolan, właściciela stadionu, ogłosiła w zeszłym miesiącu, że „San Siro nie może zostać zniszczone” ze względu na „jego znaczenie kulturalne”.

Reklama

San Siro, którego oficjalna nazwa to Giuseppe-Meazza, to piłkarska świątynia mogąca pomieścić 80 000 widzów. Obiekt zbudowany w 1926 roku nie spełnia już potrzeb obu klubów, pomimo modernizacji na potrzeby mistrzostw świata w 1990 roku.

W 2026 roku San Siro będzie gospodarzem ceremonii otwarcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich Mediolan-Cortina d'Ampezzo.