Poprzednio w tak słabym składzie zawody PŚ odbyły się 24 stycznia 2002 roku w Hakubie, gdy do rywalizacji przystąpił jeden skoczek z czołowej "10" i ośmiu z Top 20. Często gorszą obsadę miały również konkursy w Sapporo, gdyż sportowcy rezygnowali z długiej podróży do Japonii.

Reklama

Prolog zamiast kwalifikacji

Na starcie zawodów w Rasnovie spodziewanych jest 48 skoczków. Oznacza to, że kwalifikacje zostaną zastąpione prologiem.

Zabraknie większości czołówki klasyfikacji generalnej cyklu. Najwyżej ze zgłoszonych zawodników jest Andreas Wellinger, zajmujący siódme miejsce. Niemiec w ostatni weekend w Lake Placid wygrał sobotni konkurs, a w niedzielę był drugi. Przegrał tylko z liderem PŚ Norwegiem Halvorem Egnerem Granerudem, którego zabraknie w Rasnovie.

Reklama

Pozostali zawodnicy z czołowej "20", którzy wystąpią w Rumunii to Niemcy Karl Geiger i Markus Eisenbichler, Słoweniec Ziga Jelar i Norweg Daniel Andre Tande.

Niemcy nie odpuścili

Jedyną drużyną z czołówki, która w Rasnovie ma wystartować w najmocniejszym składzie są Niemcy. Trener Stefan Horngaher postawił na Wellingera, Geigera, Eisenbichlera, Stephana Leyhe, Constantina Schmida i Philippa Raimunda.

W Rasnovie wystąpi aż siedmiu Austriaków, ale zabraknie wśród nich najwyżej sklasyfikowanych Stefana Krafta, Manuela Fettnera, Daniela Tschofeniga, Michaela Hayboecka i Jana Hoerla. Sytuacja wygląda podobnie w innych czołowych reprezentacjach.

W najbliższy weekend w PŚ wystąpi czterech reprezentantów Polski z Kadry B: Jan Habdas, Tomasz Pilch, Kacper Juroszek i Maciej Kot. Trener Thomas Thurnbichler zdecydował, że do Rumunii nie pojadą najlepsi zawodnicy. Kadra A, razem z nieobecnym w Lake Placid Kamilem Stochem, będzie przygotowywać się w Polsce do mistrzostw świata w Planicy.

Reklama

Polki też nie będą skakać

W programie zawodów w Rasnovie są konkurs indywidualny oraz rywalizacja duetów. W piątek odbędą się kwalifikacje, w sobotę zawody indywidualne, a w niedzielę wystartują duety.

Ponadto w piątek i sobotę rozegrane zostaną konkursy indywidualne kobiet. W gronie 43 zawodniczek z 11 państw zabraknie reprezentantek Polski.

Kobiety rywalizują w Rasnovie od 2014 roku, a Puchar Świata mężczyzn był tu organizowany w sezonie 2019/20 oraz 2020/21.

Pierwszymi triumfatorami konkursów indywidualnych zostali Geiger i Kraft. Rok później na podium w Rumunii stanęli Japończyk Ryoyu Kobayashi oraz Stoch i Geiger. Następnego dnia konkurs drużyn mieszanych wygrała Norwegia przed Słowenią i Austrią.

Rekordzistami Trambulina Valea Carbunarii (HS97) są Gregor Schlierenzauer, Constantin Schmid i Stefan Kraft, którzy w 2020 roku skoczyli tu 103 m.

Program zawodów PŚ w Rasnovie:

piątek, 17 lutego:
9.00 - oficjalny trening
16.45 - kwalifikacje

sobota, 18 lutego:
15.15 - seria próbna
16.20 - pierwsza seria konkursu indywidualnego

niedziela, 19 lutego:
15.00 - seria próbna
16.10 - pierwsza seria konkursu duetów