W obecnym sezonie Świątek mierzyła się z każdą z tych tenisistek. Przegrała jedynie z Gauff - w sierpniu w ćwierćfinale turnieju w Cincinnati. Ogólnie jednak jej bilans spotkań z Amerykanką jest zdecydowanie dodatni - Polka wygrała pozostałe osiem spotkań.

Reklama

W starciach z Jabeur zanotowała cztery wygrane i dwie porażki, a z Vondrousową mierzyła się dwa razy i oba mecze wygrała.

W drugiej grupie znalazły się prowadząca w światowym rankingu Białorusinka Aryna Sabalenka, Jelena Rybakina z Kazachstanu, Amerykanka Jessica Pegula oraz Greczynka Maria Sakkari.

Rywalizacja na pierwszym etapie odbywa się w dwóch grupach. W nich zawodniczki walczą systemem "każda z każdą". Do półfinałów awansują po dwie najlepsze z każdej grupy i wówczas stoczą pojedynki o udział w zaplanowanym na 5 listopada finale.

Jako dwie najwyżej notowane tenisistki Sabalenka i Świątek były rozstawione. Pozostałe sześć podzielono na trzy koszyki, zgodnie z ich pozycjami w rankingu WTA Race. W pierwszym znalazły się Gauff (nr 3.) i Rybakina (4.), w drugim Pegula (5.) i Jabeur (6.), a w trzecim Vondrousova (7.) i Sakkari (8.), która zastąpiła kontuzjowaną Czeszkę Karolinę Muchovą.

Rywalizacja będzie się toczyła nie tylko o wielkie pieniądze (z puli 9 milionów dolarów zwyciężczyni może zgarnąć nieco ponad 3 mln, jeśli wygra wszystkie mecze w grupie), ale również o rankingowe punkty. Świątek na twardych kortach w Cancun ma szansę odzyskać prowadzenie na liście WTA.

Reklama

Możliwych scenariuszy jest wiele, ale w żadnym powrót Polki na fotel liderki nie zależy tylko od niej. Nawet jeśli Świątek wygra wszystkie pięć spotkań, to musi liczyć na potknięcie Sabalenki albo w półfinale, albo w dwóch meczach fazy grupowej.

W ubiegłym roku najlepsza była Francuzka Caroline Garcia, ale do nadchodzącej edycji nie zdołała awansować.

Podział na grupy WTA Finals 2023: - grupa Chetumal 2. Iga Świątek (Polska) 3. Coco Gauff (USA) 6. Ons Jabeur (Tunezja) 7. Marketa Vondrousova (Czechy) - grupa Bacalar 1. Aryna Sabalenka (Białoruś) 4. Jelena Rybakina (Kazachstan) 5. Jessica Pegula (USA) 8. Maria Sakkari (Grecja)