Przedstawiciel Polskiego Związku Bokserskiego podał, że z tych samych powodów na MŚ do Indii nie wybierają się skandynawskie federacje, czyli Dania, Szwecja, Finlandia, Norwegia i Islandia. Zabraknie też pięściarek z krajów bałtyckich: Litwy, Estonii i Łotwy, a także Ukrainy, Czech, Słowacji, Holandii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Irlandii. Swój start potwierdziła za to Bułgaria.

Reklama

Jako jeden z pierwszych związków sportowych po wybuchu wojny na Ukrainie podjęliśmy uchwałę, że nie będziemy rywalizowali w zawodach, w których wezmą udział Rosjanie i Białorusini. Od tamtego momentu nie podjęliśmy nowej uchwały, więc tamta obowiązuje. Jesteśmy konsekwentni w działaniu - powiedział PAP wiceprezes PZB ds. finansów i organizacji Demel.

Reklama

Na to moment nie wiadomo, czy MKOl uzna mistrzostwa świata za kwalifikacje olimpijskie. Nie ma też jeszcze jasno określonych zasad tworzenia rankingów. Paszporty do Paryża można aktualnie zdobyć w trzech etapach. Dla federacji ze Starego Kontynentu okazją do tego będą to m.in. Europejskie Igrzyska w Krakowie.

W tej imprezie w poszczególnych kategoriach mamy określoną liczbę, od dwóch do czterech, miejsc zapewniających kwalifikację. Ci zawodnicy z Europy, którym start w Polsce się nie powiedzie, potem będą mieć jeszcze dwie szanse w światowych turniejach - pierwszy odbędzie się na początku przyszłego roku (styczeń-luty), a drugi zaplanowany został kilka tygodni później - dodał.

Reklama

Mistrzostwa świata kobiet odbędą się w dniach 15-26 marca w New Delhi. Rywalizację mężczyzn zaplanowano na 1-14 maja w Taszkencie.

Międzynarodowe zamieszenia powstałe wokół boksu nie sprzyja jego promocji. Dyscyplinę już wstępnie wykreślono z programu igrzysk olimpijskich Los Angeles 2028.

Autor: Marek Skorupski