Kipruto zaatakował na pięć kilometrów przed metą, szybko uzyskał przewagę i nie dał się już nikomu z rywali wyprzedzić. 30-letni Kenijczyk, brązowy medalista mistrzostw świata w 2019 roku w Doha wyprzedził Leule Gebresilase z Etiopii i Belga Bashira Abdi.

W Londynie nie startował rekordzista świata Eliud Kipchoge i inny doskonały biegacz Brytyjczyk Mo Farah, który wycofał się z powodu kontuzji.

Weteran Kenenisa Bekele, drugi najszybszy maratończyk wszech czasów i jeden z najlepszych biegaczy długodystansowych w historii, nie wytrzymał tempa i ostatecznie uplasował się na piątej pozycji.

Tegoroczny maraton po raz trzeci i ostatni został rozegrany w październiku, po tym, jak został przeniesiony w 2020 roku na jesienny termin z powodu COVID-19. W przyszłym roku powróci do swojej tradycyjnej daty w kwietniu.

23-letnia Yehualaw, która po raz pierwszy w maratonie pobiegła w kwietniu w Niemczech, w Londynie na początku dystansu miała problemy, przewróciła się i musiała odrabiać stracony dystans. Gdy dołączyła do czołówki, zaczęła dyktować swoje tempo, którego nie wytrzymała m.in. zwyciężczyni z 2021 Joyciline Jepkosgei z Kenii i tym razem zajęła drugie miejsce. Trzecia na mecie zameldowała się Etiopka Alemu Megertu.

W tym roku nie startowała rekordzistka świata i dwukrotna triumfatorka z Londynu Brigid Kosgei, która wycofała się z powodu kontuzji ścięgna podkolanowego.

Wyniki:mężczyźni 1. Amos Kipruto (Kenia) 2:04.39 2. Leul Gebresilase (Etiopia) 2:05.12 3. Bashir Abdi (Belgia) 2:05.19 ... 5. Kenenisa Bekele (Etiopia) 2:05.53kobiety 1. Yalemzerf Yehualaw (Etiopia) 2:17.26 2. Joyciline Jepkosgei (Kenia) 2:18.07 3. Alemu Megertu (Etiopia) 2:18.32