Tak osłabionych kadr w mistrzostwach świata nie było już dawno. Za oceanem dopiero w sobotę rozpoczęła się faza play-off. Zwykle przed mistrzostwami rozgrywano co najmniej pierwszą rundę rywalizacji o Puchar Stanleya, więc szanse na obecność gwiazd były większe.

Reklama

W opublikowanych we wtorek składach 16 reprezentacji znajduje się łącznie tylko 66 hokeistów z NHL. Teoretycznie ta liczba może się jeszcze zmienić, bo korekt w kadrach można dokonać do czwartku.

Osłabione są wszystkie czołowe drużyny i nie sposób wskazać faworytów. Kanada i USA składy łatają zawodnikami z niższych lig, a europejskie ekipy oparły reprezentacje na hokeistach z rodzimych rozgrywek oraz rosyjskiej KHL. Teoretycznie więc nieco łatwiej sprawić niespodziankę powinno być outsiderom.

Mistrzostwa naznaczone ciągłymi zmianami

Z powodu pandemii odwołano ubiegłoroczne mistrzostwa, a w 2021 odbędzie się rywalizacja tylko na najwyższym szczeblu. To oznacza, że żaden zespół nie opuści elity i te same drużyny zagrają w przyszłorocznych MŚ, które mają się odbyć w Finlandii.

Pierwotnie współgospodarzem mistrzostw miała być Białoruś. W styczniu jednak ze względu na obawy o bezpieczeństwo związane z niepokojami politycznymi w tym kraju oraz pandemią COVID-19 odebrano jej to prawo. Wszystkie mecze odbędą się w Rydze.

Po wykluczeniu Rosji z najważniejszych imprez przez Światową Agencję Antydopingową reprezentacja tego kraju będzie rywalizowała pod nazwą Rosyjski Komitet Olimpijski.

Reklama

W pierwszej części turnieju 16 zespołów zostało podzielonych na dwie grupy. Po cztery najlepsze awansują do ćwierćfinałów i dalej zmagania toczyć się będą systemem pucharowym.

Pierwsze mecze rozpoczną się w piątek o godzinie 15.15. W grupie A Czesi zagrają z Rosjanami, a w grupie B Włosi z Niemcami.

Polskim akcentem zbliżającej się imprezy jest obecność w reprezentacji Niemiec Matthiasa Plachty, syna byłego selekcjonera reprezentacji Polskiej Jacka Płachty.

Biało-czerwoni w elicie ostatni raz występowali w 2002 roku. Obecnie są na trzecim poziomie rozgrywkowym.

Podział na grupy 84. MŚ w hokeju na lodzie:

grupa A: Rosyjski Komitet Olimpijski, Szwecja, Czechy, Szwajcaria, Słowacja, Dania, Białoruś, Wielka Brytania;

grupa B: Kanada, Finlandia, USA, Niemcy, Łotwa, Norwegia, Włochy, Kazachstan.