W poniedziałek w Urzędzie Miasta Krakowa doszło do spotkania z udziałem wicepremiera Sasina, ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka z prezydentem Krakowa Jackiem Majchrowskim oraz marszałkami województw małopolskiego i śląskiego Witoldem Kozłowskim i Jakubem Chełstowskim, na którym omawiano sprawy związane z organizacją III Igrzysk Europejskich, których gospodarzem będą: Kraków, Małopolska i Śląsk. W spotkaniu uczestniczył także prezes Polskiego Komitetu Olimpijskiego Andrzej Kraśnicki.

Reklama

Sasin, jako pełnomocnik rządu ds. organizacji igrzysk europejskich poinformował władze samorządowe o decyzji premiera Mateusza Morawieckiego, że koszty związane z organizacją tej imprezy pokryje budżet państwa.

To jest niebagatelna kwota, bo około 160 milionów złotych. Ponadto zadeklarowaliśmy wykonanie niezbędnych inwestycji drogowych, kolejowych, a przede wszystkim sportowych, niezbędnych do tego, aby igrzyska mogły się odbyć - powiedział.

Owocne spotkanie

Reklama

Zdaniem Sasina krakowskie spotkanie było owocne.

Zostałem poinformowany, że w najbliższym czasie, najprawdopodobniej jeszcze w sierpniu, zostanie podpisana umowa pomiędzy samorządami, które organizują igrzyska i Europejskim Komitetem Olimpijskim. To uruchomi cały proces organizacyjny. Ja z ministrem Adamczykiem zadeklarowałem, że do tego czasu rząd przyjmie specjalną ustawę, która będzie regulowała wszystkie kwestie związane z wykonaniem i finansowaniem inwestycji konieczne na igrzyska europejskie - stwierdził.

Wspomniana ustawa będzie jeszcze procedowana przez parlament.

Zakładamy, że we wrześniu zostanie przyjęta, aby już w przyszłym roku przeprowadzić zaplanowane inwestycje - dodał.

Będą inwestycje

Według Sasina igrzyska europejskie będą dużym wydarzeniem dla Krakowa, Małopolski, Śląska i całej Polski.

Z kolei minister Adamczyk poinformował, że jest już gotowy pakiet zadań w zakresie infrastruktury komunikacyjnej, które należy przeprowadzić.

Zapadły wiążące decyzje, a teraz przychodzi odliczać nam czas do rozpoczęcia igrzysk - stwierdził.

Program igrzysk został tak dobrany, aby wykorzystać istniejące już obiekty sportowe. Z nowych inwestycji planowana jest budowa strzelnicy sportowej i toru do zawodów kajakowych w Krakowie.

24 dyscypliny w Małopolsce i na Śląsku

Decyzja o tym, że Kraków i Małopolska będą gościć w 2023 r. III Igrzyska Europejskie podjęły 22 czerwca 2019 r. w Mińsku narodowe komitety zrzeszone w Stowarzyszeniu Europejskich Komitetów Olimpijskich (EOC). Potem do grona organizatorów włączono także województwo śląskie. Na Stadionie Śląskim w Chorzowie mają odbyć się zawody lekkoatletyczne.

Na igrzyskach europejskich sportowcy mają rywalizować w 24 dyscyplinach. Do tej pory EOC podpisało porozumienie z 18 federacjami sportowymi, co oznacza rozegranie zawodów w następujących dyscyplinach: kajakarstwo (slalom i sprint), badminton, pięciobój nowoczesny, taekwondo, boks, strzelectwo, łucznictwo, triathlon, koszykówka 3x3, kolarstwo, wspinaczka sportowa, piłka ręczna plażowa, karate, muaythai, tenis stołowy, teqball, padel i skoki narciarskie na igielicie.

Program mogą uzupełnić m.in.: szermierka, pływanie synchroniczne, siatkówka, lekkoatletyka, gimnastyka sportowa.