Zwycięzca turnieju, rozgrywanego w Palacio de Santona w stolicy Hiszpanii, będzie przeciwnikiem Norwega Magnusa Carlsena w przyszłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Reklama

Partia debiutującego w turnieju kandydatów 24-letniego arcymistrza z Wieliczki, klasyfikowanego na 16. miejscu w rankingu FIDE, z siedem lat starszym, siódmym na światowej liście Rosjaninem grającym pod flagą FIDE, zakończyła się po 35 posunięciach. Niepomniaszczi, jako zwycięzca poprzedniego turnieju kandydatów, był przeciwnikiem Carlsena w ubiegłorocznym meczu o mistrzostwo świata.

Wcześniej obydwaj rywalizowali siedem razy w szachach klasycznych. Rosjanin wygrał dwie partie, Duda jedną, a cztery zakończyły się remisem.

W innych już zakończonych czwartkowych partiach Amerykanin Hikaru Nakamura zremisował z Chińczykiem Dingiem Lirenem, a Tejmur Radżabow z Azerbejdżanu podzielił punkt z Węgrem Richardem Rapportem.

Reklama

W pięciu pierwszych rundach Polak zremisował białymi z Rapportem i Lirenem, czarnymi z Amerykaninem Fabiano Caruaną, białymi z Radżabowem i czarnymi z Alirezą Firouzją z Francji. W stolicy Hiszpanii zgromadził 2,5 pkt.

Piątek będzie drugim dniem przerwy w turnieju. W sobotę w siódmej rundzie, oznaczającej półmetek rywalizacji, Polak zmierzy się białymi z Nakamurą.

Ostatnia, 14. runda imprezy w Madrycie odbędzie się 4 lipca. Nazajutrz w razie konieczności zaplanowano dogrywki. Dni przerwy to jeszcze 28 czerwca oraz 2 lipca.

Pula nagród wynosi 500 tys. dolarów. Zdobywcy trzech pierwszych miejsc wzbogacą się o: 48, 36 i 24 tys. dol. Za każde wywalczone pół punktu zawodnicy otrzymują ponadto 3,5 tysiąca USD.