Po czterech rundach w klasyfikacji prowadzi z kompletem 12 punktów lider tegorocznego cyklu Norweg Magnus Carlsen, który wygrał wszystkie cztery mecze bez konieczności dogrywki. Polak zajmuje drugie miejsce - 9 pkt, a trzeci jest Le - 7.

Dudę, wicelidera cyklu, który w trzech pierwszych rundach pokonał Hindusa Arjuna Erigaisiego 2,5:0,5, Szachrijara Mamiedjarowa z Azerbejdżanu 2,5:1,5 i Holendra Anisha Giriego 2,5:0,5, czekają jeszcze mecze z trzema rywalami.

Czwartkową rywalizację z mieszkającym w USA Wietnamczykiem, arcymistrz z Wieliczki rozpoczął od remisu czarnymi w partii, w której miał w pewnym momencie szansę na zwycięstwo. W drugim pojedynku w gorszej dla siebie pozycji uratował remis białymi. Pierwszej w turnieju porażki doznał czarnymi w trzeciej partii. W kolejnej zaryzykował, chcąc doprowadzić do remisu w meczu i dogrywki, ale skończyło sie drugą przegraną tego dnia.

W pozostałych meczach czwartej rundy lider klasyfikacji generalnej CCT, mistrz świata Carlsen, który zapewnił już sobie zwycięstwo w całym cyklu, wygrał z Girim 3:0, Amerykanin Wesley So zwyciężył 17-letniego Rameshbabu Praggnanandhaę z Indii 2,5:1,5, a Erigaisi pokonał Mamiedjarowa 3:1.

Carlsen, Praggnanandhaa, Giri i So rywalizują, siedząc przed ekranami komputerów w specjalnym studiu w San Francisco. Pozostali grają w domu.

Ośmiu uczestników rozegra siedem rund czteropartiowych meczów systemem każdy z każdym.

W piątek Duda zmierzy się z Praggnanandhaą, a w kolejnych dniach z So i na koniec z Carlsenem.

Tegoroczna edycja Meltwater Champions Chess Tour, czyli szachowej Ligi Mistrzów, z sumą nagród 1,6 mln dolarów, składa się z dziewięciu imprez. Mecze składają się z czterech partii tempem 15 minut plus 10 sekund doliczane po każdym posunięciu. W przypadku remisu 2:2 odbywa się dwupartiowa dogrywka tempem 5 minut plus 3 sekundy, a gdy i ona nie przyniesie rozstrzygnięcia, zadecyduje tzw. armagedon. Za każdy wygrany mecz w szachach szybkich uczestnik otrzymuje 7,5 tys. dol. oraz 3 punkty. W przypadku rozstrzygnięcia w dodatkowych partiach pula jest dzielona między zwycięzcę (5 tys i 2 pkt) i pokonanego (2,5 tys. i 1 pkt).

Finałowy turniej zakończy się w niedzielę.