Oryginalny raport został sporządzony przez działające w Szwajcarii Obserwatorium Profesjonalnych Piłkarzy (PFPO). W badaniach uwzględniono ponad 13 tysięcy graczy z 534 klubów zrzeszonych w 36 zawodowych ligach.

Reklama

Z raportu wynika, że najlepiej w piłkę gra... najniższy zespół. Naszpikowana czołowymi piłkarzami świata Barcelona, uznawana za faworyta tegorocznej Ligi Mistrzów, ma graczy mierzących średnio 177 centymetrów. Z kolei najwyższymi zespołami dysponują Mattersburg i Wołyń Łuck - średnio 186 centymetrów.

Najstarszy zespół to Inter Mediolan. Triumfator ubiegłorocznej Ligi Mistrzów ma w składzie zawodników, których średnia wieku wynosi 29,6. Dla porównania, najmłodszym zespołem Europy jest łotewski JFK Olimps Ryga - zaledwie 19,02.

Najbardziej "stabilna" drużyna to Manchester United. Średnio piłkarze spędzają w tym klubie prawie sześć lat (5,71). Na drugim biegunie znajduje się cypryjski Olympiakos Nikozja, który w 2010 roku wymienił 95 procent składu.

Najwięcej obcokrajowców w kadrze ma Tottenham - aż 23. Londyński klub mógłby zestawić z nich dwie drużyny...Ciekawie wyglądają również inne statystyki. Np. średnia liczba piłkarzy w kadrach europejskich klubów wynosi 24,5. Pięć procent z nich nie ukończyło 21 lat, a osiem procent ma co najmniej 185 centymetrów wzrostu.

"Przy okazji raportu zauważyliśmy kilka prawidłowości. Piłkarze w czołowych ligach Europy są coraz starsi, coraz szybsi i coraz wyżsi. Z kolei liczba zawodników wciąż grających w klubach, w których się wychowali, zmalała w ciągu trzech ostatnich lat z 26 do 23,4 procent" - powiedział jeden z autorów raportu Raffaele Poli.

Badania prowadzone są od 2005 roku, a pierwszy raport został opublikowany trzy lata temu. Jak stwierdził Poli, z wyników badań PFPO korzystają czołowe klubu Europy, m.in. Manchester United, Arsenal, Chelsea, Lille i Manchester City.

Reklama