Jak wyjaśniła Jakubiak, obok nie budzących wątpliwości inwestycji związanych ze stadionami, pierwsza wersja listy priorytetów objęła urządzenie targowiska przy Radzymińskiej, bowiem przeniesienie handlu z okolic planowanej budowy Stadionu Narodowego jest warunkiem rozpoczęcia prac. Kładka nad Wisłą jest zaś częścią projektu zagospodarowania okolic stadionu i jego infrastruktury komunikacyjnej, a jej wykonanie w terminie wymaga zastosowania przyspieszonych procedur przy zamówieniu projektu.
Budowa Stadionu Narodowego prowadzona będzie w dwóch etapach - pierwszy, związany z zamówieniem projektu, ma być przeprowadzony z wolnej ręki, stanowić bowiem będzie zaledwie około 10 procent ogólnych kosztów. Wykonawca projektu wyłoniony zostanie natomiast w drugim etapie, już w drodze przetargu.
Kraków i Chorzów nie rezygnują ze swych aspiracji i intensywnie przygotowują się do mistrzostw. Minister Jakubiak przypomniała, że podtrzymuje wcześniejsze deklaracje, zgodnie z którymi starać się będzie o rozszerzenie listy gospodarzy do sześciu miast.
Zdaniem minister Jakubiak i gospodarzy miast trudno dziś określić dokładne koszty budowy stadionów z uwagi na wahania cen materiałów budowlanych i kosztów pracy. Koszt budowy Stadionu Narodowego wraz z towarzyszącymi obiektami sięgać może miliarda złotych, stadion w Gdańsku to nakłady około 180 mln euro, wrocławski - 120-150 mln euro. Nieco mniejsze będą nakłady na modernizowany obiekt w Poznaniu czy też istniejące już stadiony w Chorzowie i Krakowie.
Sześć stadionów, budowa placu targowego dla kupców ze Stadionu X-lecia i piesza przeprawa przez Wisłę w Warszawie - to osiem kluczowych inwestycji na Euro 2012. Taki projekt przedstawiła dziś minister sportu, Elżbieta Jakubiak.
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama
Reklama