We wrześniu 2017 roku Rada Finansowej Kontroli Klubów (CFCB) - organ UEFA zajmujący się przepisami finansowego fair play - rozpoczęła postępowanie przeciwko Paris Saint-Germain. Powodem były ogromne wydatki PSG w letnim okienku transferowym. Za dwóch piłkarzy - Brazylijczyka Neymara i Kyliana Mbappe - paryski klub zapłacił astronomiczną sumę ponad 400 mln euro.

Reklama

Postępowanie zakończyło się w czerwcu 2018 roku, kiedy stwierdzono, że PSG spełniło wszystkie wymagania w latach 2015, 2016 i 2017. Jednak niedługo po tym przewodniczący CFCB wnioskował o rewizję i doprowadził do ponownego otwarcia postępowania we wrześniu.

Paryski klub, którego właścicielem jest firma Qatar Sports Investments, zaskarżył tę decyzję do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu. We wtorek CAS uznał, że konkluzje ze śledztwa zamkniętego w czerwcu 2018 roku są ostateczne.

Finansowe fair play (FFP) to zbiór reguł, które mają zwalczać nieograniczone "pompowanie" pieniędzy do klubów przez bogatych sponsorów i właścicieli. W myśl tych przepisów wydatki mają być uzależnione od przychodów, a straty nie mogą przekroczyć określonych kwot. FFP ma wyrównywać szanse i nie dopuścić do pogłębiania się różnic między kilkoma największymi klubami w Europie a resztą stawki.