Na omnium składają się cztery wyścigi: scratch, tempo, eliminacyjny i punktowy. 23-letni Polak zajmował kolejno piąte, drugie i trzecie miejsce i przed ostatnim startem plasował się na trzeciej pozycji. W wyścigu punktowym szybko objął prowadzenie dzięki wygraniu dwóch pierwszych finiszów i 20-punktowej premii za zdublowanie stawki. Wystarczyło pilnować rywali i choć w końcówce atakował Belg, to jednak nie dał rady odrobić strat do kolarza w biało-czerwonej koszulce.

Reklama

Alan Banaszek jest bratankiem byłego prezesa Polskiego Związku Kolarskiego Dariusza Banaszka. Ściga się zarówno na torze, jak i na szosie w barwach prowadzonej przez swojego stryja grupy HRE Mazowsze Serce Polski. W tym sezonie szosowym wygrał wyścig Tour of Szeklerland w Rumunii i dodatkowo jeden etap, a ponadto Grand Prix Słowacji oraz dwa etapy wyścigu Dookoła Serbii.

W piątek wywalczył swój drugi złoty medal torowych mistrzostw Europy, ale cenniejszy, bo w konkurencji olimpijskiej. W 2017 roku w Berlinie triumfował w wyścigu punktowym.

Świetny start Banaszka zdopingował Karolinę Karasiewicz, która w ostatniej konkurencji dnia - wyścigu punktowym długo jechała na medalowej pozycji. Ostatecznie zajęła jednak siódme miejsce. Zwyciężyła reprezentantka Rosji Gulnaz Chatuncewa.

Wcześniej Karasiewicz uzyskała dziesiąty wynik w eliminacjach wyścigu na 3 km na dochodzenie. Tytuł mistrzowski wywalczyła Niemka Lisa Brennauer.

W finale sprintu mężczyzn doszło do powtórki z igrzysk olimpijskich w Tokio. Podobnie jak w Japonii złoty medal zdobył Holender Harrie Lavreysen, pokonując swojego rodaka Jeffreya Hooglanda. Mateusz Rudyk był szósty, a Daniel Rochna - ósmy. Obaj odpadli w czwartek w ćwierćfinale.

W rywalizacji na 500 metrów ze startu zatrzymanego Urszula Łoś zajęła ósme miejsce, a Nikola Sibiak odpadła w eliminacjach z 12. wynikiem. Triumfowała Rosjanka Daria Szmielewa.

Reklama

Po czterech dniach mistrzostw w Grenchen dorobek Polaków to cztery medale: złoty i trzy brązowe. We wtorek i w środę na trzecim stopniu podium stanęli: Daria Pikulik w scratchu, drużyna sprinterów oraz Patryk Rajkowski na 1 km ze startu zatrzymanego.

Wyniki:

kobiety

500 m ze startu zatrzymanego
1. Daria Szmielewa (Rosja) 33,086
2. Pauline Grabosch (Niemcy) 33,336
3. Jana Tyszczenko (Rosja) 33,534
...
8. Urszula Łoś (Polska) 34,549
12. Nikola Sibiak (Polska) 35,612

wyścig punktowy
1. Gulnaz Chatuncewa (Rosja) 35 pkt
2. Shari Bossuyt (Belgia) 28
3. Lonneke Uneken (Holandia) 22
...
7. Karolina Karasiewicz (Polska) 14

3 km ind. na dochodzenie

finał
1. Lisa Brennauer (Niemcy) 3.19,548
2. Marion Borras (Francja) 3.23,297

o brązowy medal
3. Mieke Kroeger (Niemcy) 3.21,646
4. Martina Alzini (Włochy) doścignięta
...
10. Karolina Karasiewicz (Polska) 3.33,795

mężczyźni

sprint

finał
Harrie Lavreysen (Holandia) - Jeffrey Hoogland (Holandia) 2:0

o brązowy medal
Michaił Jakowlew (Rosja) - Sebastien Vigier (Francja) 2:0
...
6. Mateusz Rudyk (Polska)
8. Daniel Rochna (Polska)

omnium
1. Alan Banaszek (Polska) 136 pkt
2. Fabio van den Bossche (Belgia) 130
3. Matias Malmberg (Dania) 124