Jest w nim, tak jak w listopadzie, gdy zabrakło urodzonej w stolicy Zimbabwe Harare, ale mającej amerykański paszport Mavungi (grała kadrze w lecie 2022 w spotkaniach towarzyskich), Amerykanka Marissa Kastanek (VBW Arka Gdynia). Mająca czeskie korzenie rozgrywająca występuje w kadrze od maja 2018 r., gdy otrzymała polski paszport.

Reklama

9 lutego w Sosnowcu, w starej hali MOSiR (nowo wybudowany obiekt w Zagłębiowskim Parku Sportowym, który został zgłoszony do FIBA jako gospodarz meczu nie ma jeszcze pozwoleń technicznych umożliwiających organizację imprez) biało-czerwone zmierzą się w 5. kolejce eliminacji z niepokonanymi Turczynkami, liderkami grupy D. Trzy dni później, na zakończenie rywalizacji, Polki zagrają na wyjeździe ze Słowenkami. Obydwa mecze muszą wygrać, by mieć szanse na awans do finałów.

W powołanej kadrze są cztery zawodniczki występujące w klubach zagranicznych: dwie z ligi włoskiej - Anna Makurat (Dinamo Sassari) i Zuzanna Sklepowicz (Akronos Moncalieri) oraz Aleksandra Parzeńska (Joventut Badalona, Hiszpania) i Amalia Rembiszewska (Kangoeroes Basket Mechelen, Belgia).

W porównaniu do składu listopadowego jest tylko jedna zmiana – 21-letnią Julię Piestrzyńską zastąpiła rozgrywająca Sklepowicz. Jest również 20-letnia Magdalena Szymkiewicz, która była powołana w listopadzie, ale udział w meczach pokrzyżowały jej problemu zdrowotne.

"Przed nami decydujące mecze kwalifikacyjne. Jesteśmy +w grze+ o awans i zrobimy wszystko, aby tego dokonać. Wypełniona hala w Sosnowcu, gdzie zagramy z Turcją, z całą pewnością będzie naszym ogromnym atutem" – powiedział trener Kovacik cytowany na stronie PZKosz.

Reklama

Sosnowiec po raz pierwszy będzie gościł mecz eliminacji koszykarek. Poprzednie dwa spotkania biało-czerwonych w kwalifikacjach Eurobasketu 2023 odbyły się w Gnieźnie. Podopieczne trenerów Kovacika, Karola Kowalewskiego i Martina Pospisila pokonały w listopadzie 2021 Albanię 125:19, a rok później uległy Słowenii 71:78.

Reklama

Polska w pierwszym meczu z Turcją, w lutym 2022, przegrała w Izmicie 41:52. Obecnie z bilansem 2-2 zajmuje trzecie miejsce w tabeli grupy D.

Awans do turnieju finałowego uzyskają zwycięzcy 10 grup oraz cztery najlepsze drużyny z drugich miejsc z ośmiu grup. Gospodarze ME 2023 - Izrael i Słowenia, mają zapewniony udział w turnieju finałowym (choć uczestniczą w eliminacjach).

W przypadku, gdy Słowenia i Izrael zajmą w swoich grupach lokaty premiowane awansem, prawo występu w ME mogą wywalczyć następne drużyny z tych grup. To korzystna sytuacja m.in. dla biało-czerwonych, ale potrzebne do tego są dwa zwycięstwa w lutym.

Polska, mistrz Europy z 1999 roku, nie zdołała zakwalifikować się do trzech ostatnich turniejów finałowych Eurobasketu (2017, 2019, 2021).

Skład reprezentacji Polski na lutowe mecze el. ME: (kolejno: imię i nazwisko, klub, wiek)
Liliana Banaszak BC Polkowice 22 lata
Kamila Borkowska VBW Arka Gdynia 20 lat
Julia Drop 1KS Ślęza Wrocław 27 lat
Weronika Gajda BC Polkowice 33 lata
Klaudia Gertchen BC Polkowice 26 lat
Anna Jakubiuk 1KS Ślęza Wrocław 28 lat
Marissa Kastanek VBW Arka Gdynia 32 lata
Anna Makurat Dinamo Sassari, Włochy 22 lata
Julia Niemojewska VBW Arka Gdynia 22 lata
Aleksandra Parzeńska Joventut Badalona, Hiszpania 25 lat
Amalia Rembiszewska Kangoeroes Basket Mechelen, Belgia 26 lat
Agnieszka Skobel Enea AZS Politechnika Poznań 34 lata
Zuzanna Sklepowicz Akronos Moncalieri, Włochy 26 lat
Magdalena Szymkiewicz VBW Arka Gdynia 20 lat
Weronika Telenga BC Polkowice 27 lat