Mahuczich i Rosjanka Lasickiene, multimedalistka wielu światowych imprez, w tym mistrzyni olimpijska z Tokio, od kilku lat pozostawały w bliskich stosunkach. Od 24 lutego, po inwazji Rosji na Ukrainę, wszystko się zmieniło. Ukraińska lekkoatletka, legitymująca się najlepszym w tym roku wynikiem na świecie (203 cm), powiedziała w Eugene, że rosyjscy "mordercy" w żadnym przypadku nie mogą startować w takich zawodach jak rozpoczynające w piątek mistrzostwa świata w lekkiej atletyce.
20-latka w marcu zdobyła halowe mistrzostwo świata w Belgradzie. Mahuczich przypomniała sprawę rywalki i byłej rosyjskiej przyjaciółki, aktualnej mistrzyni świata Lasickiene, która zgodnie z decyzją międzynarodowej federacji lekkoatletycznej, podobnie jak inni jej rodacy, nie wystąpi w MŚ.
Przed 24 lutego miałyśmy dobre stosunki, często rozmawialiśmy ze sobą. Ale tego dnia wszystko się zmieniło, bo ona nigdy nie napisała do naszych sportowców. Zamiast tego skontaktowała się z Thomasem Bachem (prezydent MKOl - przyp. red.), aby móc startować - powiedziała dziennikarzom Mahuczich.
Ukrainka podkreśliła, że nie chce widzieć "morderców występujących obok w zawodach. Ta wojna zabiła wielu naszych sportowców - uzasadniła.
Najdłuższe trzy dni w życiu Mahuczich
Mahuczich w marcu pojechała na halowe mistrzostwa świata do Belgradu, uciekając przez 2000 km własnym samochodem z rodzinnego Dniepru przez ogarniętą wojną ojczyznę.
Czas spędzony w aucie był wtedy najdłuższymi trzema dniami w moim życiu - przyznała lekkoatletka.
W stolicy Serbii ukraińska skoczkini wzwyż wywalczyła halowy tytuł mistrzyni świata. Lekkoatletka zdobyła brązowy medal na ostatnich igrzyskach w Tokio i srebro na mistrzostwach świata 2019 w katarskiej Dausze. W obu konkursach triumfowała Lasickiene.
Światowa federacja (World Athletics) kilka dni temu przyznała 18 kolejnym rosyjskim lekkoatletom status neutralny. Nie mogą oni jednak wziąć udziału w zbliżających się mistrzostwach światach w Eugene, mistrzostwach Europy w Monachium oraz w zawodach Diamentowej Ligi. W 2022 roku neutralny status (ANA) otrzymało 73 Rosjan.