Zmiana ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie wynika z konieczności dostosowania polskich norm prawnych regulujących funkcjonowanie Polskiego Laboratorium Antydopingowego (PLAD) do zmienionego we wrześniu 2020 roku przez Światową Agencję Antydopingową (WADA) Międzynarodowego Standardu dla Laboratoriów.

Reklama

W związku z nowelizacją standardu zachodzi konieczność zmiany podmiotu nadzorującego Polskie Laboratorium Antydopingowe. Nowe brzmienie standardu zakłada, że akredytowane przez WADA laboratorium antydopingowe nie może być "zarządzane, podległe albo być częścią krajowej agencji antydopingowej, organizacji sportowej, ministerstwa odpowiadającego w danym państwie za sport, ani innego organu rządowego odpowiadającego za sport".

Od 1 stycznia 2022 polskie laboratorium będzie podlegać resortowi zdrowia, a nie jak dotychczas sportu. Brak tej zmiany mógł skutkować odebraniem akredytacji WADA lub jej zawieszeniem do momentu wprowadzenia odpowiednich rozwiązań legislacyjnych.

Ponadto projekt ustawy przewiduje, zgodnie ze standardem, że uprawnienia kontrolerów antydopingowych będą nadawane na okres dwóch, a nie jak obecnie, trzech lat.

Znowelizowana ustawa także doprecyzuje warunki udzielania Polskiej Agencji Antydopingowej (POLADA) dotacji celowych przez ministra właściwego do spraw kultury fizycznej. Jednocześnie zostanie wprowadzona zmiana dotycząca możliwości udzielania takiej dotacji na dofinansowanie działań mających na celu przeciwdziałanie dopingowi w sporcie także ministrowi właściwemu do spraw zdrowia.

Projekt przewiduje także, że organem powołującym i odwołującym członków Rady PLAD będzie minister zdrowia.