Środowy pojedynek, w którym białymi grał aktualny mistrz świata, był jednym z najkrótszych z dotychczasowych. W równej pozycji na szachownicy rywale zgodzili się na remis po 41 posunięciach.

Reklama

Rywalizacja lidera rankingu FIDE Carlsena (2882) z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczy się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Składa się z 14 rund (w tej edycji rywalizację powiększono o dwie w porównaniu z poprzednimi) i planowany jest do 14 grudnia. Może się jednak zakończyć już po kolejnej partii, zaplanowanej na piątek, po kolejnym dniu przerwy. Jeśli wygra ją Norweg, miałby wówczas wystarczający do triumfu dorobek 7,5 pkt. Partie rozpoczynają się o godz. 13.30 czasu polskiego.

Pula nagród wynosi 2 miliony euro, z czego zwycięzca otrzyma 60, a pokonany 40 procent tej kwoty.

Trzy lata temu w Londynie Carlsen, po 12 remisach z Amerykaninem Fabiano Caruaną w regulaminowych partiach klasycznych, w dogrywce pokonał go w trzech kolejnych pojedynkach w szachach szybkich, wygrał mecz 9:6 i po raz kolejny obronił tytuł, który należy do niego od 2013 roku.

Reklama