Na Świderskiego oddano 88 głosów, dwie osoby wstrzymały się, a nikt nie był przeciw.

Reklama

Czuję się zobowiązany. Dziękuję za wszystkie głosy. One oznaczają, że moja osoba i moje deklaracje przekonały was do mojej kandydatury - zwrócił się Świderski do delegatów zaraz po ogłoszeniu wyniku wyborów.

Jest on utytułowanym siatkarzem i mającym już na koncie sukcesy działaczem. W pierwszej roli wystąpił ponad 300 razy w barwach reprezentacji Polski i wywalczył z nią m.in. w 2006 roku wicemistrzostwo świata. W drugiej zaś od sześciu lat realizował się jako prezes Grupy Azoty Zaksy Kędzierzyn-Koźle, która w poprzednim sezonie triumfowała w Lidze Mistrzów. W latach 2012-2015 pracował zaś jako trener - najpierw w ówczesnym Farcie Kielce, potem jako asystent w Zaksie, a następnie jako główny szkoleniowiec w tym ostatnim klubie.

Jako pierwszy z kandydowania wycofał się w poniedziałek Ryszard Czarnecki. Europoseł i dotychczasowy wiceprezes PZPS o swojej decyzji poinformował na zwołanym w trybie nagłym briefingu prasowym tuż przed rozpoczęciem zjazdu. Kierujący dotychczas krajową federacją Jacek Kasprzyk zrobił to podczas podsumowania działalności PZPS w latach 2016-2021. Pozostali kandydaci - Andrzej Lemek, działający w obecnym zarządzie Tomasz Paluch, prezes PGE Skry Bełchatów Konrad Piechocki i były reprezentant kraju Witold Roman - poinformowali o rezygnacji, gdy weryfikowano, czy nadal będą starać się o posadę szefa PZPS.

Przed zjazdem media i eksperci jako faworytów wymieniali Świderskiego, Czarneckiego i Kasprzyka.

Jednym z pierwszych zadań nowego prezesa, którego kadencja potrwa do 2025 roku, będzie wybór trenerów obu seniorskich drużyn narodowych.

W składzie zarządu podejrzani o korupcję

W wybranym w poniedziałek składzie zarządu, oprócz Kasprzyka, znalazło się jeszcze dwóch dawnych szefów związku - Przedpełski (2004-15) oraz wieloletni reprezentant kraju Paweł Papke (2015-16).

Przeciwko Przedpełskiemu i Popce, który w ubiegłym roku został ponownie prezesem Polskiej Ligi Siatkówki, od sześciu lat toczy się proces. Są oni podejrzani o korupcję w związku z organizacją mistrzostw świata 2014, których gospodarzem była Polska.

Reklama

Skład zarządu PZPS na lata 2021-25: Waldemar Kobienia, Dariusz Jaworski, Paweł Papke, Tomasz Paluch, Mirosław Przedpełski, Jerzy Mróz, Jacek Sęk, Artur Popko, Wojciech Maroszek, Piotr Stolarski, Andrzej Lemek, Paweł Warzecha, Sławomir Supa, Marcin Weiner, Robert Wardak, Stanisław Kwiatkowski, Dariusz Pomykalski, Jacek Rutkowski, Marcin Chudzik, Jacek Kasprzyk i Krzysztof Szmydyński.

Skład Komisji Rewizyjnej PZPS na lata 2021-25: Mariusz Rokita, Janusz Nowaczyński, Sylwester Strzylak, Anna Bąkiewicz-Jakóbczak, Andrzej Lewandowski, Tomasz Piechota i Sebastian Michalak.

Zjazd ma formę hybrydową - stacjonarną i online.