Białymi grał Niepomniaszczi, o czym przesądziło losowanie w przededniu inauguracji. W pierwszej fazie pojedynku dobrze przygotowany do gry czarnymi Carlsen oddał pionka, gdyż liczył, że aktywność jego figur pozwoli mu na uzyskanie remisu. Tak też się stało, chociaż przez chwilę wydawało się, że Norweg przejmuje inicjatywę. Partia zakończyła się poprzez powtórzenie posunięć.

Bilans dotychczasowych pojedynków uczestników meczu w partiach klasycznych jest korzystny dla 31-letniego Rosjanina (cztery zwycięstwa, jedna porażka i osiem remisów), ale to młodszy o cztery i pół miesiąca obrońca tytułu, zasiadający na szachowym tronie od listopada 2013 roku, jest faworytem.

Mecz lidera rankingu FIDE Carlsena (2882) z piątym na światowej liście Niepomniaszczim (2782) toczy się w Międzynarodowym Centrum Wystawowym i Konferencyjnym w Dubaju. Składa się z 14 rund (w tej edycji rywalizację powiększono o dwie w porównaniu z poprzednimi) i potrwa do 14 grudnia, chyba że któryś z zawodników wcześniej zgromadzi 7,5 pkt. Partie rozpoczynają się o godz. 13.30 czasu polskiego.

Jeśli wynik będzie remisowy, zwycięzcę wyłonią 15 grudnia partie dogrywkowe w szachach szybkich. Pula nagród wynosi 2 miliony euro, z czego zwycięzca otrzyma 60, a pokonany 40 procent tej kwoty. W sobotę druga partia meczu. Białymi tym razem zagra Carlsen. Dni przerwy wyznaczono na 29 listopada, 2, 6, 9, 13 grudnia.

Trzy lata temu w Londynie Norweg, po 12 remisach z Amerykaninem Fabiano Caruaną w regulaminowych partiach klasycznych, w dogrywce pokonał go w trzech kolejnych pojedynkach w szachach szybkich, wygrał mecz 9:6 i obronił tytuł.