Jak wyliczył, polscy sportowcy w ubiegłym roku zdobyli 844 medale imprez rangi międzynarodowej we wszystkich kategoriach wiekowych, z czego 187 było dziełem przedstawicieli dyscyplin olimpijskich.
Za nami historyczne sukcesy. Dziękuję polskim sportowcom za to, że dali nam w 2022 roku tyle radości - powiedział szef resortu, wspominając o historycznym pierwszym miejscu Igi Świątek w światowym rankingu tenisistek, wicemistrzostwie świata polskich siatkarzy czy mistrzostwie Europy polskiej kadry kobiet w rugby 7.
Zaznaczył również, że Polska jest jednym z europejskich liderów w organizacji imprez sportowych, a ministerstwo wspólnie z polskimi związkami sportowymi podejmowało wszelkie działania zmierzające do wykluczenia Rosji z międzynarodowej rywalizacji po jej agresji zbrojnej na Ukrainę.
Stanęliśmy ramię w ramię w walce o to, żeby rosyjscy sportowcy nie mogli reprezentować swojego kraju, nie mogli występować pod rosyjską flagą przy akompaniamencie rosyjskiego hymnu na najważniejszych imprezach sportowych, legitymizując tym samym zbrodnicze działania, których ich państwo dopuszcza się na Ukrainie. Polsce, jako jednemu z liderów w walce o objęcie rosyjskiego sportu daleko idącymi sankcjami, udało się odnieść sukces - podkreślił Bortniczuk.
Minister zaznaczył także, że rok 2022 był rokiem wsparcia dla związków i sportowców. Resort sportu m.in. dofinansował rywalizację w zawodach rangi Pucharu Świata, wspierał polskie związki sportowe w pozyskiwaniu praw do organizacji imprez międzynarodowych i zaangażował się w pomoc ukraińskim sportowcom.
Szef ministerstwa podkreślił, że w 2022 roku na sport przeznaczony został rekordowy budżet w wysokości blisko dwóch i pół miliarda złotych, w tym 656 mln na sport wyczynowy, m.in. na nowe stypendia programu Team 100.
"W programie Team 100 w pierwotnym założeniu mieliśmy przyznawać stypendia grupie stu wyselekcjonowanych sportowców, objętych specjalną stypendialną ochroną państwa. Dzięki zwiększonemu budżetowi mogliśmy przyznać tych stypendiów ponad 1300" - dodał Bortniczuk.
W 2022 roku MSiT wprowadziło również kilka programów pilotażowych, m.in. upowszechnianie strzelectwa, modernizację Orlików, a także program "Tenisowa Polska", w ramach którego ma powstać 16 nowych kortów i sześć zadaszeń kortów już istniejących.(PAP)