Robert Lewandowski, jak każdy laureat orderu, musiał wypić – z uśmiechem na twarzy – sok z cytryny wyciśnięty na jego oczach przez dzieci.

Reklama

1050. Kawaler Orderu Uśmiechu

Kapitan reprezentacji Polski został Kawalerem Orderu w 2022 roku, jednak dopiero teraz, po dwóch latach, otrzymał order. Jak wytłumaczono, długie oczekiwanie było związane z napiętym grafikiem piłkarza.

Został 1050. Kawalerem Orderu Uśmiechu.

Ceremonia wręczenia Lewandowskiemu wyróżnienia była połączona z obchodami 65-lecia Uczniowskiego Klubu Sportowego Varsovia, gdzie piłkarz stawiał pierwsze kroki sportowe.

Historia nadawania Orderu Uśmiechu

Na pomysł nadawania Orderu Uśmiechu wpadła w 1968 r. redakcja "Kuriera Polskiego", którego redaktorem naczelnym był Cezary Leżeński. Inspiracją był wywiad z Wandą Chotomską z okazji pięciolecia dobranocki dla dzieci "Jacek i Agatka". Pisarka opowiedziała w nim o chłopcu ze szpitala rehabilitacyjnego w Konstancinie pod Warszawą. Chciał on nadać medal lekarzowi, który się nim opiekował.

Order Uśmiechu ma formę medalu przedstawiającego uśmiechnięte słoneczko. Spośród kandydatur nadesłanych przez dzieci z całego świata kapituła wybiera laureatów. Kawalerem Orderu Uśmiechu zostaje dorosły, którego działalność jest wyjątkowa, nietuzinkowa i przynosi dzieciom najwięcej radości, często ratuje ich życie.

Reklama

Słynni laureaci Orderu Uśmiechu

Wśród laureatów są m.in.: Jan Paweł II i Franciszek, Dalajlama XIV, Nelson Mandela, Ewa Błaszczyk, Anna Dymna, Piotr Fronczewski, Steven Spielberg, Jerzy Stuhr, Janina Ochojska, Jerzy Owsiak, prof. Zbigniew Religa, Majka Jeżowska i Marcin Gortat.