Pojedynek trwał zaledwie 64 minuty. Świątek mogła liczyć na głośny doping polskich kibiców, za który podziękowała po meczu.

Liczę na wiele kolejnych szans gry na tym wspaniałym korcie. Jestem w trakcie przystosowania się do twardej nawierzchni (po tygodniach grania na mączce i trawie - PAP). Wciąż się uczę, wprowadzam nowe elementy do swojego repertuaru - dodała rozstawiona z "jedynką" tenisistka.

W pierwszym secie 21-letnia zawodniczka z Raszyna prowadziła już 5:0 i dopiero wówczas przegrała jedynego gema w tej partii.

Początek drugiej był bardziej wyrównany, tenisistki nawzajem przełamywały swoje serwisy.

Jednak od stanu 2:2 Polka uzyskała dużą przewagę, była bardzo skoncentrowana i nie straciła już żadnego gema przy własnym podaniu. Jej rywalka – przeciwnie. Często się myliła, miała duże problemy m.in. z serwisem.

To był drugi mecz 21-letniej Świątek z 72. w światowym rankingu i o osiem lat starszą Tomljanovic. Tenisistki rywalizowały przed trzema laty w pierwszej rundzie turnieju w... Toronto. Wówczas Australijka skreczowała przy prowadzeniu Świątek 4:1 w pierwszym secie.

W kolejnej rundzie rywalką Polki będzie Beatriz Haddad Maia. 26-letni tenisistka wygrała w drugiej rundzie z rozstawioną z numerem 13. Kanadyjką Leylah Fernandez 7:6 (7-4), 6:1.

Tenisistka z Raszyna nie miała jeszcze okazji grać z Brazylijką, która w rankingu WTA aktualnie zajmuje 24. miejsce.

Haddad Maia w tym roku osiągnęła sukces w deblu, docierając do finału (przegranego) w wielkoszlemowym Australian Open.

Natomiast w singlu świetnie radziła sobie w tym sezonie na trawie. W czerwcu wygrała dwa turnieje na tej nawierzchni - w Nottingham i Birmingham. To jej jedyne triumfy w imprezach WTA w karierze.