W środowym spotkaniu to niżej notowany tenisista jako pierwszy przełamał rywala i objął prowadzenie 4:2, jednak później Alcaraz zaczął grać znacznie lepiej i triumfował w pierwszej partii 7:5 po wygraniu w końcówce czterech gemów z rzędu.

Tylko na tyle było go jednak stać tego dnia. Już w pierwszym gemie drugiego seta został przełamany, Dimitrow natomiast pewnie utrzymywał swoje podanie. W końcówce ponownie wygrał gema przy serwisie rywala i zwyciężył 6:2. W trzeciej partii natomiast do triumfu wystarczyło mu jedno przełamanie.

To największe zwycięstwo w tym sezonie dla 19. w rankingu ATP Bułgara i jednocześnie pierwsza wygrana z 20-letnim Hiszpanem. Wcześniejsze trzy pojedynki przegrał, za każdym razem w dwóch setach.

Wicelider światowego rankingu poniósł dziewiątą porażkę w tym roku.

Dimitrow natomiast po raz pierwszy w tym sezonie zameldował się w ćwierćfinale turnieju rangi ATP Masters 1000. Jego kolejnym rywalem będzie rozstawiony z numerem 22. Chilijczyk Nicolas Jarry.

W ćwierćfinale w Szanghaju jest już Hubert Hurkacz. Jego przeciwnikiem w walce o półfinał będzie w czwartek Węgier Fabian Marozsan.